Práca so snami: Hlavná téma

0
(0)

Včera sme sa venovali emócii, na ktorej je postavený a ktorú sprostredkováva náš sen. Dnes ideme na tému, okolo ktorej sa točí. (Zasa z Eprakone.)

Hlavná téma

V úvodnom článku sme si už povedali, že za noc sníva človek niekoľkokrát a že väčšinou sny spracovávajú a rozvíjajú tú istú tému – niekedy z rôznych pohľadov, niekedy ju rozvíjajú v čase. Dlhý sen býva niekedy dva kratšie sny s po sebe idúcim dejom.

Keď si pozrieme, o čom boli všetky sny našej noci, hľadajme v nich niečo ako „spoločný refrén“ – opakujúci sa námet. Niekedy nie je ľahké ho spozorovať. Začneme tým, že si zozbierame deje snov (a nič iné; ešte zatiaľ neinterpretujeme), ľudí a veci nahradíme slovami „niekto“ a „niečo“ a zhrnieme dej do jedinej vety. Postupujeme, akoby sa nás niekto spýtal, o čom je náš obľúbený film alebo kniha.

„Vidím na okne kvetináč s mojou najnovšou kvitnúcou orchideou. Je nádherná, zdravá, má lesklé listy a žiarivé mnohofarebné kvety. Odrazu vidím, ako po stopke lezie húsenka a začína ohrýzať púčiky. Viem, že ak nič neurobím, zničí celú kvetinu, ale neviem, čo mám narýchlo robiť, aby som tomu zabránila. Zobudím sa celá podráždená, že niečo mne také drahé je v ohrození.“

Hlavná téma tohto sna by sa dala opísať ako „ak nezareaguješ rýchlo, prídeš o niečo tebe drahé“ alebo pohľad z opačnej strany: „ak si chceš niečo udržať, musíš rýchlo konať“.

Všimnime si, že v téme sa nehovorí nič o orchidei ani o húsenke. Obvykle detaily celkom vynecháme – či už zahmlením cez slová „niekto“ a „niečo“, ale aj popisovaním deja cez iné slovesá, než cez ktoré ho popisujeme v sne. Tým sa postupne cez „obal“ prepracovávame k skutočnému významu výpovede sna.

Ak máme za noc viacero snov, je dobré zapísať si ich v poradí, v akom sa nám snívali, a každej časti dať osobitne tému. Potom sa pozrieme, ako témy na seba nadväzujú, a robíme z toho úsudok o význame všetkých snov.

Cvičenie: Ako podľa vás vyzerá hlavná téma tohto sna?

„Niekam som šla s mamou. Z nejakého dôvodu som sa vrátila z polcesty a mala som mamu počkať v byte, lebo nemala kľúče. Dole v dvore som však niekoho stretla a zakecala som sa. Potom som sa výťahom odviezla hore a mama tam už bola. Prekvapilo ma to, lebo som nemyslela, že som hovorila tak dlho. Navyše nemala mať kľúče, ale ukázalo sa, že si ich predvídavo vzala (zdá sa, že vedela, s akým nepoľahlivcom má do činenia). Nebola ani naštvaná, len rezignovaná. U mňa pocit zahanbenia a ľudského zlyhania.“

A teraz je štafeta na vás – rozoberte si svoje sny a určite si v nich hlavnú tému. Pamätajte, že väčšinou postavy v sne nie sú reálni iní ľudia, ale len rôzne aspekty z nás, ktoré si niečo vyštrngávajú.

Okrem prípadov, kedy to reálni ľudia . 😛

Aký užitočný bol tento článok?

Kliknite na patričnú hviezdičku!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *