Práca so snami: naša individuálna symbolika

0
(0)

Teraz sa už púšťame na rovinu vysoko individuálnej interpretácie, ktorú miesto vás nebude vedieť urobiť žiaden vykladač snov:

Keď sme si určili emócie, zadefinovali hlavnú tému sna a našli sme pre ňu paralelu s naším životom, je na čase začať sa zaoberať symbolmi, ktoré sa v sne vyskytujú. Začnime symbolmi, ktoré nás najviac burcujú alebo iným spôsobom na ne najviac reagujeme. A nezabudnime – všetky symboly sú výlučne naše a zakladajú sa na našich prežitkoch, skúsenostiach a presvedčeniach: u jedného človeka sa červená ruža spája so šťastím a darom z lásky, kým u iného vyvoláva spomienku na pohreb niekoho blízkeho.

Význam symbolov získame z toho, s akými spomienkami sa u nás viažu. Neváhajme sa s nimi preto „pohrať“. Podvedomie ich bude používať znova a znova a ak sa nám podarí význam symbolu dekódovať raz, budeme ho nabudúce vedieť interpretovať rýchlo a bez ťažkostí. Berte to, akoby ste sa učili nový jazyk – jazyk komunikácie s podvedomím.

Ako dekódovať symbol?

Sú na to dve metódy: asociačná a znásobujúca.

Asociačná metóda pochádza od Freuda: vezmeme symbol a snažíme sa zistiť, čo nám pripomína – od prvej asociácie postupujeme spätne k pôvodnej asociácii a čakáme, kedy to u nás „zaklikne“. Napríklad:

„Som v obchode a vyberám si kabát. Na jednej strane sú ružové kabáty v rôznych strihoch a odtieňoch, ale ja prejdem popri nich bez povšimnutia a idem k regálu so sivými kabátmi. Vyberiem si svetlosivý. Som so svojím výberom spokojná a súčasne trochu sklamaná.“

Výrazný symbol je tu kabát – ružový a sivý. Ak si spomínate a napriek tomu si neviete spomenúť na situáciu s ružovým kabátom, skúste si spomínať, kedy naposledy ste mali do činenia s kabátmi a ich kúpou. Možno si zrazu spomeniete na nákup so sestrou, kde ste videli ružové kabáty a jeden z nich sa vám dokonca páčil. Ale ešte stále nemáte asociáciu. Tak skúste spomínať, o čom ste vtedy pri obzeraní kabátov rozmýšľali. A „klik!“ – spomeniete si, že vás napadlo, že by ste si ho kúpili, lebo vyzerá tak krásne žensky, ale bude to musieť počkať, až si nájdete niekoho, s kým sa budete vo vzťahu cítiť bezpečne…

A už sa nám pomaly črtá, čoho sa sen dotýka. Dotýka sa otázky vzťahu k niekomu. Možno ste niekoho stretli a uvažujete, či je to ten pravý. A čo napovedá sen? Kúpili ste si ružový kabát? Nie, kúpili ste sivý. Odpoveď: ešte to stále nie je ten pravý. A odtiaľ pramení aj ten pocit sklamania, ktorý pri kúpe máte!

Druhá metóda pochádza od Junga je znásobujúca – miesto toho, aby ste šli v asociovaní do minulosti, zozbierate si všetky paralelné asociácie a významy, ktoré má symbol pre vás v súčasnosti. Keď napríklad snívate o ruži, nepýtate sa „kedy naposledy som videl(a) ružu?“, ale napíšete si zoznam toho, čo pre vás ruža znamená: napríklad lásku, vôňu, krásu, oddych, nehu, pozornosť a podobne. Potom takisto skúmate, či niektorý z tých významov u vás „nezaklikne“ a nenapovie, o čom sen je. Ak si vezmeme náš sen z príkladu, potom otázka znie: „čo pre nás kabát znamená?“ A odpovede môžu byť teplo, ochrana, bezpečie – a toto sú presne tie vlastnosti, ktoré ste od vzťahu očakávali.

Slovné hračky v obrazoch

Symboly sú často stelesnenou slovnou hračkou. Ak sa vám napríklad sníva o niekom, komu chýba hlava, môže to byť poukázanie na to, že „strácate hlavu“. Naše podvedomie pozliepa kúsky iných obrazov do nového obrazu. Pritom však používa len tie prostriedky, ktoré používame aj my. Ak sme obvykle zdvorilí, aj naše snové symboly a príbehy budú skôr zdvorilé. Napríklad spisovateľ môže mať sny v troch dejstvách: úvod, jadro a záver. Formát našich snov bude vždy odrážať náš spôsob myslenia a vyjadrovania.

Spoločné symboly

Aj keď väčšina symbolov bude pre nás jedinečná a nepodobná hocikomu inému, sú isté symboly, ktoré zdieľame – v rámci kultúry, v rámci spoločenskej vrstvy alebo v rámci ľudskej rasy.

Zvieratá v snoch
Zvieratá v snoch sa takmer vždy týkajú nejakej našej osobnostnej črty – väčšinou negatívnej, lebo je ľahšie pripustiť si negatívny povahový rys u zvieraťa ako u seba samého. Napríklad čoraz dlhšie spávate a čoraz neskôr vstávate, až sa vám sníva, že v svojej posteli vidíte lenivú, prevaľujúcu sa kravu. ?

Autá
Autá a dopravné prostriedky v snoch často zastupujú naše telo (=dopravný prostriedok, v ktorom cestujeme životom). Alebo predstavujú smer, ktorý si v živote volíme. Ale vždy treba vychádzať z toho, aké skúsenosti a spomienky sa u nás na autá viažu.

Deti
Pretože deti bývajú obvykle symbol niečoho nového a radostného, často v snoch zastupujú nové plány, nové začiatky, nové činnosti. Správanie dieťaťa v sne bude predpoveďou pre to, ako sa tieto záležitosti budú vyvíjať.

Šaty
Šaty meníme v závislosti od nálady alebo príležitosti – preto sú dobrým symbolom našich nálad a postojov. A sú symbolom rolí, ktoré v živote zastávame. Napríklad sa vám sníva, že sa hrabete v skrini a nič z vašich šiat vám už nesedí. Mohol by to byť signál, že ste „vyrástli“ zo svojich spoločenských a životných rolí a potrebujete v živote niečo zmeniť.

Smrť
Keď v našom sne vystupuje smrť (pohreby, zomieranie), je vo väčšine prípadov symbolom podstatnej alebo drastickej zmeny buď v našom vnímaní, alebo v našom prežívaní. Sny o smrti bývajú často aj symbolom konfrontácie s vlastnými strachmi. Mne sa raz snívalo, že ma naháňal lev. Utekala som pred ním a myslela som si, že aj tak ma nezožerie, lebo sa predtým zobudím. Lenže on ma dobehol a zožral, už som bola v jeho žalúdku a ešte stále som sa cez jeho papuľu pozerala von. Tento sen mi napríklad ukazoval, že niečo, čo som si nechcela pripustiť, sa napriek tomu zmení – a že môj život bude aj tak pokračovať.

Tváre a časti tváre
Časti tela sú v snoch spojené s ich skutočnou funkciou. Napríklad odporné zuby môžu znamenať „hovoriť škaredo o niekom“, pretože slová vychádzajú z úst. Vlasy tuhé ako prilba môžu zas znamenať skostnatené myslenie – vlasy sa väčšinou v sne spájajú s myslením, pretože pokrývajú (teda, aspoň u niektorých ľudí ? ) tú časť hlavy, kde sa myslenie odohráva (teda, aspoň u niektorej časti ľudí ? ).

Jedna z čitateliek písala, že v sne vídava oči: „Stáva sa mi, že ešte nespím ale ani nie som zobudená. Nerobím to vedome príde to samo od seba niekedy len na chvíľu privriem oči a vidím nejaké výjavy (väčšinou sú to vždy len oči, viem presne či patria mužovi alebo žene) pozorujem ich ale keď sa upriamia na mňa zľaknem sa a hneď sa prebudím.“ (post: Astrálne cestovanie) Oči s istým výrazom bývajú často symbol kontroly. Možno má čitateľka nutkanie ovládať situáciu, alebo máva pocit, že je “pod dohľadom” a musí svoje skutky zdôvodňovať. A tie oči na ňu pozerajú podľa toho, ako sa vnútri cíti, že sa v danom dni zachovala.

Domy, stavby, miestnosti
Často predstavujú tú časť nášho života, na ktorú sa nás sen snaží upozorniť. Kancelária môže znamenať situáciu v práci alebo kariéru, kuchyňa môže predstavovať naše stravovacie návyky alebo fyzické potreby, alebo je to analógia k tomu, čo v živote „pečieme“, pričom to, ako „pečieme“, poukazuje na to, ako sa správame v konkrétnej životnej situácii.

Z iného zdroja ešte viem, že domy v našich snoch (a hlavne schodiská) predstavujú mapu nášho vnútra: v pivnici sídli podvedomie, na prízemí sídli náš život každodenný a na poschodí či pod strechou sa zasa nachádza naša spiritualita. To, kam na schodisku máme namierené a čo sa tam udeje sú poukazy buď na zanedbané vnútorné záležitosti alebo na nové možnosti, ktoré sa nám otvárajú.

Peniaze a šperky
Keď sa nám v sne ukazujú peniaze alebo šperky, býva to často upozornenie, aby sme prehodnotili svoje hodnoty alebo vzťah k hmotným statkom. A ak sa nám sníva, že vyhráme v lotérii, obvykle sa to viaže na úspech v nejakej aktivite alebo situácii, nie na výhru peňazí!

Ľudia
Veľmi často si myslíme, že ľudia vo sne sú tí, ktorých predstavujú. Obvykle sa mýlime – ľudia v našich snoch bývajú len zrkadlo, ktoré našim osobnostným črtám nastavuje podvedomie. Buď predstavujú vlastnosti, ktoré potrebujeme rozvinúť, alebo tie, ktorých sa potrebujeme zbaviť. Keď sa nám sníva o nejakom človeku, spýtajme sa: „čo sú dve hlavné črty tohto človeka, ktoré pre mňa symbolizuje? Ktoré z toho mám rád a ktoré nie?“ Odpovedzme si spontánne, veľmi nešpekulujme, a potom sa úprimne pozrime na seba, či ich nenájdeme.

Toto platí hlavne pre ľudí, ktorí začínajú na sebe pracovať. Keď už v sebe vytvoríme rovnováhu a spracujeme svoje „dlhy“ z minulosti, zistíme, že niektoré sny sú skutočne o iných ľuďoch: varovania ohľadne ich zdravotného stavu alebo o ich skrytých talentoch. Niektoré sny sú dokonca spomienkou na minulé životy.

Cvičenie: Napíšte niektorý zo svojich snov a rozoberte jeho symboliku. Urobte to sami pre seba, alebo ho napíšte ako komentár k tomuto článku.

Aký užitočný bol tento článok?

Kliknite na patričnú hviezdičku!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *