Človek rád prejavuje svoj postoj k veciam formou nespokojnosti, len čo k tomu dostane príležitosť. Naopak, dobré veci považuje za samozrejmé a prijíma ich takmer ľahostajne. Robievame to nevedome, z akéhosi návyku, ktorý na nás výchovou preniesla spoločnosť.
V poslednom čase sa stalo dokonca módou byť nespokojný s tým-a-oným a dávať to hlasno najavo; môže to v nás posilňovať náš kritický návyk. Čo sa potom deje s naším vnímaním? Energia nasleduje pozornosť – ak svoju pozornosť upíname na negatívne veci, aká energia sa v našom živote posilňuje?
Ak máme sklony k negativizmu, na všetkom, čo príde, hľadáme najprv to negatívne. Svet začne vyzerať ako smetisko a začne sa napĺňať nepríjemnými udalosťami. Ak nás pochytí depresia, zatiahne sa nebo nad nami, aj keby inde svietilo slnko. Ak nás ovládne agresivita, začne svet okamžite ukazovať pazúry.
Všimnite si: ak sa necháte zatiahnuť do hádky s niekým a prejavíte svoj hnev, ako sa okamžite nazbiera vo vašom živote množstvo ďalších nepríjemností! A čím viac sa rozčuľujete, tým horšie a horšie veci sa dejú – všetko okolo vás vám začína ísť na nervy. Ale len čo svoje zlé pocity dostanete pod kontrolu, život začne byť pohodovejší.
Nemusíte svoje zlé pocity potláčať – sú len dôsledok vášho postoja. To, čo potrebujete zmeniť, je váš postoj: spôsob, akým vnímate realitu a ako na ňu reagujete. Potrebujete prelomiť začarovaný kruh vovychovávanej negativity.
Takže keď poznáme mechanizmus, použime ho v svoj prospech: zabráňme tomu, aby sme reagovali z automatizmu na veci, ktoré nás dráždia. Začnime sa vedome sústreďovať na veselosť, radosť, pohodu. Rozhodujme o tom, v akom svetle budeme vnímať to, čo nás postretne.