Veľa ľudí sa cíti zavrznutých, akoby sa nemohli pohnúť ďalej. A najhoršie na tom je, že napriek tomu, že robia, čo môžu, aby si pomohli, pocit zavrznutia pretrváva.
Týka sa to všetkého, do čoho sa pustíme, a hoci toto je prepis prednášky Noaha St. Johna pre podnikateľov a bude sa točiť hlavne okolo podnikania a práce (v zmysle všetkého, do čoho sa púšťame, teda aj tohto projektu 🙂 ), dá sa dobre uplatniť na hocijaký cieľ, aj na osobný rast.
Sú tri úrovne podnikateľského zavrznutia:
- plazenie sa, kedy jednoducho nemáte zákazníkov a preto negenerujete zisky; ak v tomto štádiu zotrváte príliš dlho, miniete všetky svoje rezervy
- kráčanie, kedy síce máte dostatok zákazníkov, ale tržby ledva pokrývajú náklady, takže tvoríte len veľmi malé zisky
- beh, kedy predávate čas za peniaze; máte dostatok zákazníkov, máte dostatočne veľký tím a generujete zisky, ale musíte kvôli tomu byť večne v behu. Problém nie sú peniaze, ale nedostatok času a nedostatok voľnosti.; všetko sa podriaďuje biznisu. V tomto štádiu nemáte čas na nikoho v svojom živote a nezriedka začnete nenávidieť celý svoj život!
Keď si vezmete nejaký svoj cieľ, ktorý sa snažíte dosiahnuť – v ktorom štádiu sa s ním nachádzate?
A aby to nebolo celkom jednoduché, existujú navyše 4 rôzne typy zavrznutia:
- časovo zavrznutý: nemáte čas robiť veci, ktoré robiť chcete; vedie to k stresu a strate radosti zo života, k osamelosti a strate sociálneho zázemia (rodiny, priateľov)
- energeticky zavrznutý: nemáte dostatok energie na to, aby ste robili veci, ktoré robiť chcete; ste večne vyšťavení a uťahaní a keď sa k niečomu zaujímavému aj dostanete, idete na polovičný alebo tretinový plyn a nedáva vám to to potešenie, čo ste si od toho sľubovali. Vedie to k pocitom zatrpknutosti, nevraživosti a hnevu voči všetkému a všetkým.
- vzťahovo zavrznutý: nemáte okolo seba ľudí, ktorí by vám pomohli robiť to, čo by ste robiť chceli. Hoci vaše nápady sú dobré a nosné, dosahujete len malé výsledky a máte obmedzený úspech. Bez tých správnych ľudí okolo seba (v živote či v biznise) nemôžete rásť.
- finančne zavrznutý: chýbajú vám prostriedky na to, aby ste robili to, čo chcete robiť. Vedie to k tomu, že váš vplyv je malý a nemáte potrebnú slobodu robiť to, čo by bolo treba.
Skúste odhadnúť, nakoľko ste vy so svojím cieľom (nech už to je čokoľvek, nie len to podnikanie) na škále od 1-10 v daných oblastiach zavrznutí (1 = totálne zavrznutý a 10 = totálne slobodný):
- čas: …..
- energia: …..
- vzťahy: …..
- financie: …..
Napríklad môžete mať všetky peniaze sveta, ale keď nemáte energiu, ste zavrznutí. Keď nemáte okolo seba tých správnych ľudí, ste zavrznutí a nepohnete sa z miesta.
A teraz dobrá správa: všetko sú to len symptómy. St. John sa pokúšal tieto symptómy rozpustiť bežnými afrmáciami, ale tie nepomáhali, pretože mozog nie je blbec a keď sedíte na záchode s hnačkou a opakujete si „nechce sa mi s*ať, nechce sa mi s*ať“ 😉 , tak to veľmi nezafunguje.
Miesto toho došiel St. John na to, že ak si bude klásť miesto oznamovacej vety otázku,využije jednu súčasť ľudskej psychiky, o ktorej sa veľa nevie – máme nutkanie na otázky odpovedať. Takže ak si uprostred hnačky dáte otázku „prečo sa mi už nechce s*ať?“, mozog urobí jedno – začne hľadať odpovede. A potom už stačí ich len zrealizovať.
Takže si predstavte, že sa pozeráte ráno do zrkadla a poviete si „božínku, som stará“. To vám veľmi nepomôže. A keď si afirmujete „som mladá“, ale zo zrkadla na vás pozerá storočná starena, tiež to veľmi nezaberie. Ale keď to otočíte a položíte si otázku „prečo vyzerám mlado?“, začne mozog vyťahovať na svetlo božie, čo počul o kamufláži a kontúrovaní a úprave tváre a krémoch proti vráskam. Začne vám ukazovať východisko.
Skúste si s cieľom, ktorý chcete dosiahnuť, položiť k spomínaným štyrom typom zavrznutosti (alebo tým, ktoré sú u vás dominantné, teda ste tam nahrali málo bodov) otázky:
- Vďaka čomu mám dostatok času na to, čo chcem robiť?
- Ako to, že mám energiu na to, čo chcem robiť?
- Ako som dosiahol, že mám v živote tých správnych ľudí, čo mi pomáhajú napredovať?
- Prečo mám dostatok peňazí na to, aby som mohol napredovať?
Celá prednáška je anotovaná tu.